Внимание! Внимание! Внимание!

Случвало ли ви се е да говорите на някого, да му обяснявате проблемите си или радостта си, докато той си „скролва фейсбука“? Кима с глава и се прави, че ви чува, а в същото време въобще не може да вникне в темата на разговор? Съвсем различно ще е, ако ви гледа в очите и слуша с интерес какво говорите, нали?
Е, същото е и при кучетата! Не можете да очаквате, че когато кучето е с гръб към вас, гледайки някъде далеч към хоризонта и чуе „седни“, ще изпълни командата веднага. Първо трябва да му привлечете вниманието, пък после си кажете командата, каквато и да е тя. Но какво значи това и как да му привлечете вниманието? Отговорът на първият въпрос е: Името му. Когато кажете името на вашият любимец – това е командата той да се обърне към вас и да ви погледне учудено, казващ „И сега какво?“. Само една забележка ще вметна тук – когато кажете името на кучето си, това не означава да дойде до вас, има си съвсем отделна команда „Ела“; името трябва да предизвика само една реакция – втренчен поглед във вас. И както винаги – всичко може да проработи с награди. Награда означава всяко нещо, което кучето приема като поощрение. Досега при 90% от кучетата, с които съм работила това е лакомство, а при останалите 10% наградите са основно играчка, пръчка или силно мотивиране с думи. Поради резултатите от моята статистика ще се опитам да обясня как да научите кучето да ви обръща внимание, когато пожелаете, с помощта на лакомство.
Името е първото нещо, на което трябва да научите кученцето. Може да започнете още от първия ден, в който сте заедно. Подгответе се с много награди и много търпение, това важи за всяка нова команда. За начало трябва да покажете на кучето, че имате лакомство. Дайте му едно, две, просто за да разбере къде е вкуснотията. Най-лесно ще е, ако първите пъти, когато учите кученцето на името му, да сте клекнали или седнали на пода и кучето да е на „една ръка разстояние“. Когато сте готови казвате името (за статията ще използвам примерно име Тими), поднасяте лакомството пред носа му, без да му го давате, после бавно към нивото на вашите очи, така че Тими да успее да проследи наградата. В момента, в който погледите ви се засекат, давате наградата с едно голямо хубаво БРАВО! И повтаряте още 50 пъти :). Сигурна съм, че още на 10-15 път кучето вече ще знае за какво става дума.
Когато сте се убедили, че Тими свързва името си с нещо страхотно вкусно можете да преминете към следващата фаза – да станете и да не поднасяте наградата към очите си всеки път. Дръжте ръцете си на неутрално място, не ги размахвайте, и пак повтаряме горното упражнение – казваме Тими, изчакваме визуалния контакт и награждаваме веднага. При няколко успешни опита, можете и да се опитате да увеличите времето между контакта и наградата, но плавно, с по няколко секунди. Когато сте сигурни вече във фаза 2, можете да пробвате и още по-трудната част – фаза 3.
Фаза 3: Разсейване.
Сега се опитайте да направите това, което изрично казах да не правите в предишната фаза – да размахвате ръце. Поставете ръцете си с лакомството в страни и се опитайте да привлечете погледа на Тими с казване на името му, с някой странен звук или подсвиркване. В момента, в който погледите ви се срещнат, давате наградата, от която той си е отклонил погледа и както винаги – емоционално Браво. И така…още 50 пъти.
Най-честите грешки при учене на името:
- започвате в много разсейваща обстановка и нищо не се получава. Първите пъти трябва да са вкъщи, на спокойно място
- давате награда дори да не направи визуален контакт
- не награждавате достатъчно често и изисквате много бързи резултати
- искате името на кучето да значи поне 3 команди – обърни се към мен, ела тук, не там…та сигурно и още
Ако видите, че кучето не успява да премине към по-трудните упражнения – върнете една стъпка назад. Важното е любимецът ви да се научи винаги да изпълнява командата правилно и с удоволствие. Ако се опитвате да постигнете бързи резултати, най-вероятно ще имате близка среща с българската поговорка „Бързата работа, срам за треньора“.
[wpfai_social]
Последни коментари