За киноложките изложби малко по-подробно
Всички мои приятели знаят, че се занимавам с кучета, неизбежно е след хилядите ми снимки с кучета от различни породи. Знаят и че ходя по изложби, но какво точно представляват те, рядко някой може да си обясни. Дори хората, които са ходили няколко пъти на изложби, не винаги могат да си обяснят титлите, всичките акроними и тайнствени думи, които използват малко по-вещите в кинологията. Затова реших тук да обясня някои от основните неща, свързани с тези мероприятия.
Ако сте любители на тези прекрасни, умни и добри създания – кучетата, то изложбите са едно чудесно място, до което да се отбиете. Там може да видите много породи кучета, може би да погалите някое(ако ви даде стопанина) и да установите контакти със собственици на развъдници, ако искате да ви вземете малко кученце.
Ако пък сте собственик на куче с родословие и развъдчикът Ви помоли да отидете на няколко изложби, за да оценят кучето, то много вероятно е да нямате и представа какво е това и защо Ви е нужно. Ето това ще се опитам да обясня малко по-подробно.
Киноложките изложби (тази статия ще се отнася единствено за изложбите на БРФК, а не на други федерации или асоциации) най-кратко и просто казано са конкурс за красота. Там се оценява структурата, козината(външност), общото състояние, характера и движенията на кучетата, като идеята е кучето, което е най-близко с това, описано в стандарта на породата, да бъде оценено най-високо. По този начин се запазват характеристиките на дадените породи – най-високо оценяваните кучета се развъждат най-често и така породата остава с подобен вид (винаги има леки изменения с годините) в продължение на десетки (ако не и стотици) години. Това е най-важната част от развъждането – запазването на породата такава, каквато е описана в стандарта, като разбира се здравето винаги е на първо място. В изложбите могат да участват всички кучета от 3 месеца до…е, горна граница няма. Единственото условие е да имат Родословие, признато от БРФК, FCI или техен партньор (тук ще опиша само за изложбите на БРФК, но има и други федерации) и да имат желание да прекарат деня си с кучето и в компанията на много други кучета и стопани.
Организацията и използваният жаргон хич не са лесни за разбиране за начинаещи, така че ето някои обяснения:
Видове киноложки изложби:
- Интернационални / международни киноложки изложби
Изложба за всички породи кучета, на която се присъжда титлата CACIB (цациб) или „Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beauté“ (от френски „Удостоверение за годност за международен шампион по красота“) на F.C.I. (Fédération Cynologique Internationale) или казано по-просто – CACIB–ите дават възможност на кучето да получи Сертификат за интернационален шампион. - Национални киноложки изложби
Отново изложба за всички породи кучета, но на тях се присъжда само титлата CAC (цац) или Certificat d’Aptitude au Champion (от френски за „Удостоверение за годност за шампион“) или пак по-простичко – CAC титлите дават възможност кучето да стане Шампион на държавата, в която го е получило. - Специализирани киноложки изложби
Това са изложби, организирани от клуба за развъждане, като на тях се присъжда титлата CACS. Тези изложби може да бъдат само за една порода, но също така може и да са за няколко породи от подобен тип – примерно специалка за Германско овчарско куче или специалка за овчарски кучета (няколко породи). Това са най-важните изложби, които трябва да посетите, защото са съобразени с вашата порода, съдията е специалист (най-често и развъдчик) на тази порода и на всяко куче се обръща специално внимание. - Световно и европейско киноложко изложение
Тези изложби са едни от най-посещаваните с около 20 000 записани кучета. На тези изложби се получават титли Световен и Европейски шампион и са едни от най-реномираните и важни за собствениците на изложбени кучета.
Класове:
При отсъждането на всяка една порода кучетата те се делят на мъжки и женски, като кучетата от всеки пол са разделени на класове, в зависимост от възрастта и титлите им. На изложбите на БРФК кучетата се отсъждат по класове – първо мъжки от даден клас, после женски от същия клас.
Клас Бебе (baby)
- от 3 до 6 месеца
- възможни оценки: Много перспективно, Перспективно, Неперспективно
- без възможност за класация в Best of breed
- без CAC, без CACIB
Клас Подрастващи (puppy)
- от 6 до 9 месеца
- възможни оценки: Много перспективно, Перспективно, Неперспективно
- без възможност за класация в Best of breed
- без CAC, без CACIB
Клас Млади (Junior)
- от 9 до 18 месеца
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- най-доброто младо куче участва в класацията за Best of breed
- възможни титли: JCAC (Junior CAC), без CACIB
Клас Междинен (Intermedia)
- от 15 до 24 месеца
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- възможни титли: CAC, победителят от класа отива на сравнение за CACIB
Клас Отворен (Open)
- над 15 месеца
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- възможни титли: CAC, победителят от класа отива на сравнение за CACIB
Клас Работен (Working)
- над 15 месеца
- при записването на кучето за изложбата трябва да бъде предоставен сертификат за положен работен изпит
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- възможни титли: CAC, победителят от класа отива на сравнение за CACIB
Клас Шампион (Champion)
- над 15 месеца
- за да влезе едно куче в клас шампион, то трябва да има една от следните титли:
- Международен шампион на FCI (Интернационален шампион)
- Национален шампион на която и да е държава, членка на FCI, или неин партньор
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- възможни титли: CAC, победителят от класа отива на сравнение за CACIB
Клас Ветерани (Veteran)
- Над 8 години
- възможни оценки: Отличен, Много добър, Добър, Незадоволителен
- без CAC, без CACIB.
- Датата, взета предвид за определяне на възрастта на кучето, е денят, в който се провежда изложбата.
След като каталогът бъде отпечатан, е забранено прехвърлянето на кучета от един клас в друг, освен ако проблемът не се дължи на печатна грешка.
Оценки и класиране:
Оценките, дадени от съдиите, трябва да съответстват на следните определения:
- Отличен:
Тази оценка се дава на едно куче, което е много близко до идеалния стандарт на породата (показано в перфектно състояние), изглеждащо хармонично и балансирано, с нотка на „класа“ и присъствие. Позитивните му качества трябва да доминират над малките му недостатъци, като запазва характеристиките на пола си. - Много добър:
Оценка, давана на куче, което има много добър тип, балансирано в пропорциите и в добро физическо състояние. Някои малки недостатъци могат да бъдат толерирани. Тази оценка може да се дава само на много качествено куче. - Добър:
Оценка, давана на куче, показващо характеристиките на породата, но с някои недостатъци, при условие че тези недостатъци не са големи. - Незадоволителен
Тази оценка се дава на куче, което не се доближава до стандарта, написан за породата - Не може да бъде отсъдено
Тази оценка се дава на всяко куче, което не се движи добре в ринга, скача нагоре и надолу, опитва се да излезе, не може да се прецени движението на кучето, не дава да се видят зъби или тестиси. Тази оценка трябва да бъде дадена на кучета, при които се наблюдават следи от операции или намеса, която да се опита да заблуди съдията.
Кучетата във всеки клас се класират от първо до четвърто място, като в класирането могат да участват и кучета, получили „Много добър“, ако кучетата с клас отличен са по-малко на брой и по преценка на съдията. Титлите CAC и R.CAC могат да бъдат присъждани само на кучета, получили оценката „Отличен“.
Организация на отсъждането
Кучетата, според FCI (Международната федерация по кинология) се делят на 10 породни групи (има и 11 – непризнати породи от FCI):
- Група 1: Овчарски и пастирски кучета (с изключение на швейцарско планинско куче)
- Група 2: Пинчери и шнауцери. Молосоиди и швейцарски планински кучета
- Група 3: Териери
- Група 4: Дакели
- Група 5: Шпицове и примитиви
- Група 6: Гончета (следотърсачи) и подобни
- Група 7: Ловни кучета, пойнтери
- Група 8: Апортиращи, претърстващи и работещи във вода кучета
- Група 9: Кучета компаньони и ”toy” кучета
- Група 10: Хрътки
Тъй като на повечето изложби ринговете и съдиите са по-малко от 10, то в един и същи ринг се отсъждат няколко групи, според съдиите, които ги съдят в този ден. Отсъждането в групата става по каталог, като всяко куче при регистрацията на място получава пореден номер, за който трябва да следи в ринга и отговаря на номера му в каталога. Всяка порода първо започва с клас Бебе, Подрастващи, Млади, Междинен, Открит, Работен, Шампион, Ветерани.
Победителите от клас Бебе (мъжко и женско) и Подрастващи (мъжко и женско) се сравняват за най-добро бебе и най-добро подрастващо и кученцата с титла Baby BOB (Best of breed) и Puppy BOB остават да чакат шоуто, което се провежда след оценяването на всички породни групи. Респективно участват в конкурсите Baby Best in show и Puppy Best in show.
Победителите в клас Млади (мъжко и женско) получават титлата JCAC(Junior CAC), а след сравнение едното куче получава и титлата JBOB (Junior BOB), участва в ставнението за BOB(Best of breed) и остава да чака шоуто, където участва в конкурса Junior Best in show.
На Международните изложби кучетата победители в класовете Междинен, Открит, Работен и Шампиони получават титлите CAC, а подгласниците им R.CAC (Reserve CAC). Мъжките кучета, получили CAC се съревновават и победителят получава CACIB, същото става и след сравнение на женските – победителят получава CACIB. За R.CACIB се състезават останалите кучета, победители с титлите CAC, като също така влиза и кучето, получило R.CAC в класа на победителя с CACIB-а. Примерно, ако кучето получило CACIB е в шампионски клас, за R.CACIB се състезават кучетата от клас Междинен, Открит, Работен и кучето с R.CAC от клас шампиони.
На национални изложби (с ранг CAC) титлата CAC се присъжда на кучетата получили Отлична оценка и класирали се най-добро мъжко и най-добро женско куче, а R.CAC R-САС на кучетата получили Отлична оценка и класирали се резерв най-добро мъжко и резерв най-добро женско куче. Титлата САС на изложби с ранг САС се присъждана на кучетата получили Отлична оценка и класирали се най-добро мъжко и най-добро женско куче.
Победителите в клас Ветерани (мъжко и женско) се съревновават за получаване на титлата Best Veteran.
След като бъдат отсъдени всички кучета от породата и бъдат присъдени CACIB титлите (ако изложбата е международна), се провежда сравнението за BOB (Best of breed). В сравнението участват младото куче, взело титлата JBOB, CACIB-ът при мъжките (или на национална изложба – Най-добро мъжко куче), CACIB-ът при женските, и най-добрият ветеран. Кучето, което вземе титлата BOB, остава за участие на конкурса за BOG (Best of Group).
Шоуто (Best in show) се нарича цялата конкурсна програма, която се провежда след отсъждането на всички кучета, записани за изложбата(обикновено след кратка пауза за обяд). В България, на изложбите на Българската Републиканска Федерация по Кинология конкурсите се провеждат в следния ред (възможна е промяна на реда, по желание на организаторите):
- Дете с куче – конкурс за деца до 13 години, водач на куче. В него се оценяват уменията на детето да води кучето, а не структурата на воденото куче
- Млад водач – конкурс за деца от 13 до 18 години. Този конкурс е много престижен, отново се гледат уменията на децата да представят кучетата. Конкурсът има много строги правила, които децата трябва да спазват.
- Най-добра двойка – мъжко и женско куче от една и съща порода, на един собственик (или в съсобственост). В този конкурс се оценява дали кучетата са еднотипни и изглеждат по много подобен начин.
- Развъдна група – минимум 3 кучета, без значение от пола, произведени от един човек (носещи едно и също име на развъдник), дори и да не са негова собственост
- Група на потомците – мъжко или женско куче с минимум 3 от неговите/нейните потомци, без значение едно или няколко поколения
След тези конкурси започва отсъждането на породните групи. Всички кучета, получили BOB (Best of breed) влизат за съревнование за BOG (Best of group). Последователно за всяка една група от десетте се избират победители. По преценка на организаторите местата на стълбичката на победителите могат да бъдат 3 или 4. Победителят от всяка една група остава да се състезава в BIS (Best in show).
И най-важният и последен конкурс от всички е BEST IN SHOW. Той се провежда както следва:
- Best in show Baby, на който участват всички бебета, получили титлата Baby BOB (независимо от породите)
- Best in show Puppy, на който участват всички подрастващи кучета, получили титлата Puppy BOB (независимо от породите)
- Best in show Veteran, на който участват всички ветерани, получили титлата Veteran BOB (независимо от породите)
- Best in show Junior – всички млади кучета, получили титлата Junior BOB. Тъй като младите кучета обикновено са много на брой, организаторите може да ги подредят по породни групи, а съдията да си избира от всяка група, ако желае някое куче да остане за последващ избор.
- Best in show – Последният и най-важен конкурс, на който се избира най-красивото куче на цялата изложба! В него участват 10 кучета, победителите от 10-те породни групи.
Шампион и Интершампион
В България за да стане едно куче Шампион на България, то трябва да има три титли CAC от 3-ма различни съдии. При наличие на шампионска титла на друга страна за титлата Шампион на България са необходими 2 титли САС от 2-ма различни съдии.
Титлата Гранд шампион на България се присъжда след като куче Шампион на България получи още една титла САС.
Титлата Балкански шампион се присъжда след като куче Гранд Шампион на България получи още една титла САС.
Титлата Млад шампион на България се присъжда на кучета, които притежават 3 титли JСАС от трима 3-ма различни съдии. При наличие на шампионска титла за Млад Шампион на друга държава за титлата Млад шампион на България са необходими 2 титли JСАС от двама 2-ма различни съдии.
Титлата Млад гранд шампион на България се присъжда след като куче Млад Шампион на България получи титла JСАС.
Титлата Млад балкански шампион се присъжда след като куче Млад Гранд Шампион на България получи титла JСАС.
За Интершампион нещата стоят доста по-сложно, като аз няма да навлизам в много подробности, а само за обикновеният случай (кучета не подлежащи на работен изпит) – изискват се 4 CACIB-а, от 3 различни държави, но от 4 различни съдии. За повече информация относно вашата порода може да попитате клуба, в който членувате. Самото издаване на сертификата също е по-сложно, то трябва да се изпрати за одобрение към FCI от нашата федерация (БРФК) и се чака около месец за получаването му.
Полезни съвети
Трябва да имате предвид, че цялото мероприятие отнема около 7-8 часа. Обикновено изложбата започва в 10:00 часа и приключва към 16-17 часа, в зависимост от броя кучета, записани в каталога. Информацията за започването на изложбата обикновено е обявена предварително в сайта на БРФК. Ако изложбата започва в 10:00 часа, то вие трябва да сте там около 9, за да можете да отидете до канцеларията и да си вземете Каталог и номера на вашето куче (кучета). Ще трябва и малко време, в което кучето да свикне с обстановката, да подуши всички миризми наоколо, да го „пробвате“ на ринга и да се установите някъде.
Какво е нужно да си носите:
- Клетка за кучето – изключително удобство, както за кучето така и за вас. Когато любимецът ви е вътре е спокоен, на закрито, в своята „къщичка“ и определено кучетата, които са отвън и покрай тях постоянно минават хора и други кучета са доста по-превъзбудени и изнервени.
- Купичка за вода – не мисля, че е нужно да обяснявам защо ви трябва, само ще кажа, че е абсолютно задължително! За всеки случай може да си носите и вода (в залите обикновено има, но… по-добре подсигурени).
- Наградки за кучето – не задължително, но силно препоръчително, ако искате кучето да остане с хубав спомен за изложбите. Аз най-често използвам кренвирши, пилешко месо, пилешки дробчета или някои много хубави „миризливи“ купешки награди.
- Четка, гребен, хавлия, груминг аксесоари – какви точно аксесоари зависи от породата, но препоръчвам да имате спрей с вода (или почистваща течност) и хавлия, за да може ако кучето се изцапа да можете да го избършете, защото иначе може да трябва да изхабите няколко пакета мокри кърпички.
- Къмпинг столче – както казах по-горе, мероприятието може да продължи 7-8 часа, а в много малко зали има предвидени столове, така че не се колебайте да си вземете свои. За мен най-удобният вариант са къмпинг столовете, защото се сгъват и са удобни за носене.
А защо се ходи по изложби?
Сигурна съм, че много от вас ще се попитат защо хората ходят по изложби и какво им дава това? Бързам да отговоря, че НЯМА парични награди, ако кучето спечели. Възможно е да има награди от спонсори като чувал с храна, груминг аксесоар или играчка, но директна облага от печеленето на титли няма (освен на много големи изложби в чужбина). Основното, за което кучетата трябва да отидат на изложба е да съберат оценки за разплод. Всеки клуб си има свои правила за това колко оценки трябват, но според правилника на БРФК трябват три отлични оценки, за да бъде допуснато кучето до разплод (освен здравословните изследвания).
Това, което печелят кучетата, които ходят често на изложби, е „слава“, за да може мъжките да бъдат искани за разплод, а женските да могат да произведат поколение, което да се иска от бъдещи стопани. От друга страна, това си е едно много приятно хоби за стопаните, защото прекарват време с домашния си любимец, в добавка с капка адреналин и състезателен дух.
Основни акроними и техните значения:
CAC (цац) | Certificat d’Aptitude au Champion |
R.CAC (ер цац) | Reserve Certificat d’Aptitude au Champion |
CACIB (цациб) | Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beaute |
R.CACIB (ер цациб) | Reserve Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beaute |
BOB (боб) | Best of breed |
BOS(бос) | Best of sex |
BOG (бог) | Best of group |
BIS (бис) | Best in show |
CH | Champion |
JCH | Junior champion |
JH | Junior handling |
Последни коментари