Поведение в кучешкия парк

В кучешкия парк

Почти всеки собственик на куче (или две) се опитва от време на време да среща „детето“ с други себеподобни, за да си поиграят. Най-често тези срещи се осъществяват в кучешки паркове и градинки. На мен често ми се случва да си тръгвам от подобни места, защото се появява някое куче, върху което нямат никакъв контрол или собственикът си мисли, че „те сами ще се оправят“ и настава олелия. А все пак паркът е за всички 🙂 Заглавието на статията е поведение в кучешкия парк и то е не толкова поведението на кучето, колкото на стопанина му.
Е какъв е етикетът, който би трябвало да спазваме в кучешкия парк?

  1. Винаги трябва да имате контрол над кучето си (или поне да се опитвате). Много е неприятно, когато кучето върлува пуснато из парка, минава през всички и всичко, и стопанинът не може да го спре по никакъв начин. Ако кучето е неконтролируемо, значи паркът с много кучета и хора (вероятно и деца) не е точното място за него.
  2. Не оставяйте кучетата да се разбират сами или да играят прекалено грубо. В парка НЕ трябва да има водач на глутницата, там всички са равноправни и ако кучетата по някаква причина искат да установят йерархия чрез бой, то тогава е задължение на собствениците им да могат да ги контролират и да ги спрат на време. Често попадам в ситуации, в които някое куче се качва върху моето и започва да ръмжи и стопанинът не реагира по никакъв начин. Това обаче си е предпоставка за сбиване, което рано или късно може да доведе до скъсано ухо, кожни рани и хематоми и много пари при ветеринаря. Изрази от типа „Ама те само си играят“ или „Е те ще се разберат кой е шефа“ не са валидни в кучешкия парк. Ако видите, че някое куче тормози Вашето, не се притеснявайте да помолите стопанина на другото да го контролира или да си го върже на повод. Хората са
    отговорни за реда и спокойствието в парка, а не кучетата.
  3. Ако кучето е пуснато от повода, махнете му нашийника. Има не малко случаи на счупени зъби при игра, когато едно от кучетата е с нашийник. Почти всеки нашийник има желязна част, която може да бъде опасна за зъбите на другите кучета. А в моя опит съм срещала и кучета, които си мислят, че да дърпат другото куче за нашийника е страхотна игра, но не е толкова безопасна.
  4. Оставете си телефона в чантата. Всички знаем, че в днешно време пристрастяването към технологиите съществува и почти всеки поглед е забит в екрана, но ако сте на разходка си оставете телефона и си поиграйте с кучето или просто го следете и не му давайте да се отдалечава прекалено много, където няма да имате голям контрол над него.
  5. В никакъв случай не водете разгонена женска в парка! Колкото и да си мислите, че можете да я контролирате, то ситуация с разгонена женска в парка може да бъда опасна както за нея, така и за околните кучета. И си мислите, че всеки би трябвало да го знае? Няма да повярвате тогава колко често съм го виждала.
  6. Винаги почиствайте след кучето си. Тази точка е задължителна не само в кучешкия парк или поляна, ами навсякъде, където водите кучето си. Носете винаги няколко пликчета в повече, от колкото си мислите, че биха Ви потрябвали; може да се наложи да услужите(на мен ми се е случвало). Не можете да си представите една зима като се стопи снега колко много непочистени изпражнения имаше… И другат важна задача, за да можете да си почиствате след кучето всеки път е да знаете къде е то в момента и да не го „губите“ от поглед.
  7. Викайте често кучето си и го занимавайте със забавни игри и тренировки, и винаги го възнаграждавайте. Ако викате кучето си само когато си тръгвате, то има голям шанс след няколко разходки то вече да не иска да идва, защото не иска да си тръгва от парка. Честите упражнения и награди ще накарат кучето да идва при Вас с ентусиазъм, а не с отегчение, като по този начин ще тренирате и контрола над него в различните ситуации.
  8. Почти всички стопани на кучета имат като моден аксесоар торбичка с лакомства, но трябва да имате предвид, че ако искате да давате лакомства и награди на Вашето куче, то хубаво е да го направите по-встрани, за да не видят всички кучета и да се струпат при Вас. Шансът за агресия при наличието на храна е доста голям, а пък и не би трябвало да давате храна на чуждите кучета, защото не знаете за възможни алергии или диети на кучето, или пък просто да разваляте дисциплината. Ако все пак искате да дадете на чуждо куче, винаги питайте неговите стопани дали може.
  9. Бъдете внимателни, ако водите деца с вас на разходка. Деца под 10 години не е препоръчително да стоят близо до големи кучета, защото е опасно за самите тях. Имам познат, който тежи около 80 кг и в игра, която за нещастие беше прекалено близо до него, кучетата минаха през краката му и случката завърши със счупен глезен. Представете си едно малко детенце ако се озове на пътя на кучетата какви могат да бъдат последствията.
  10. Стопаните на малки кучета също трябва да са доста предпазливи. Дори ако кучето е безстрашно или обича да си играе с големите батковци, хубаво е малките кученца да си имат отделно място за игра. Инцидентите може и много рядко да се случват, но ако се случат на Вас хич не е приятно.
  11. НЕ водете проблемни кучета в кучешкия парк или градинка. Там е мястото, където трябва да се събират и да си играят добре обучени, социализирани и толерантни кучета. Трябва да можете да разпознавате езика на тялото на кучетата, за да разберете дали паркът е място, където Вашето куче се забавлява, се страхува или просто не се чувства на място. Имайте предвид, че не всички кучета са много социални и обичат да играят с всички други себеподобни.
  12. Не бъдете всезнайко. Колкото и да разбирате от обучение на кучета, от поведението им или дори от външния им вид, повярвайте ми, никой не обича някой непрекъснато да му се показва със знанията си. А много често и разбиранията на стопаните се разминават едно с друго. Ако наистина виждате някакъв проблем, за чието разрешаване може да помогнете, то питайте стопаните първо дали искат да Ви чуят мнението, пък ако искат – излейте си душата 🙂 И друго: колкото и кучета да е гледал човек, то това не винаги го прави добър кинолог(или кучкар). Ако имате въпроси, свързани с храненето и здравето на кучето – по-добре се доверете на ветеринаря си.
  13. „Топка, топка, топка!“ – често срещани мисли в главата на кучето. Ако Вашето куче е лудо на тема играчка, то тогава по-добре не взимайте такава в градинката при другите кучета. Играчката, подобно на храната, може да предизвика агресивна намеса от страна на някое куче, като не може да се каже кой е прав и кой е крив – дали кучето, което си пази топката или това, което си мисли, че тя е за всички. Рядко се среща място с повече от 5 кучета, където играчката да намери своето място в играта им.
  14. Ако носите вода на кучето си, препоръчвам Ви да я давате или докато не сте влязли в градинката с много кучета или… когато вече сте излязли от нея. Почти всички кучета, когато видят вода отиват да пият, а не винаги обмяната на слюнка на всички кучета е полезно нещо, а пък и надали когато ходите на разходка носите 5 литрова туба? Нека всеки си знае купичката.
  15. Бъдете приветливи и се опитайте да предразположите новите стопани и кученца в градинката. Никак не е лесно да се впишеш в кучешка компания, когато имаш малко кученце. Но нищо не ни пречи да ги посрещнем приятелски и с усмивка, пък току виж бъде отвърнато със същото!

Със сигурност има и още правила, които собствениците в дадена градинка може да спазват, но най-важното е и кучета и стопани да се разбират. Няма нищо по-приятно от студена бира, зелена поляна, залязващо слънце, смях и веселие и боричкащи се кучета, но за да не се превърне вечерта от комедия в трагедия, по-добре е да се спазват някои норми.
Хайде до скоро и приятна разходка!

Последни публикации